16 listopada, 2020 • 
blog
Czas czytania: 2 min.

Jak zmodyfikować sieć domową?

Spis treści:

Dostęp do szybkiego internetu w całym domu to obecnie podstawa. Może się jednak zdarzyć, że nie w każdym pomieszczeniu sieć działa równie dobrze. Jak zapewnić sobie bezproblemowe korzystanie z internetu niezależnie od metrażu naszego domu czy mieszkania?

Jak zmodyfikować sieć domową? 1

Gdzie postawić router?

W przypadku małego i średniej wielkości mieszkania router zazwyczaj jest w stanie zapewnić dostęp do internetu na całym metrażu. Umiejscowienie urządzenia może mieć jednak wpływ na wydajność sieci domowej.

Router warto umieścić w centrum mieszkania, ponieważ sygnał rozchodzi się równomiernie na wszystkie strony. Dzięki temu osiągniemy najlepsze możliwe parametry łącza w całym lokum. Dotyczy to także piętrowego domu, przy czym urządzenie warto wtedy umiejscowić na wyższej kondygnacji.

Co jeśli router nie wystarcza?

Może się okazać, że w większym domu router nie zapewnia sygnału odpowiedniej jakości we wszystkich pomieszczeniach. Zdarza się to np. w piętrowych domach i wynika zarówno z metrażu jak i charakterystyki ścian.

Sygnał routera napotykając cegły lub beton często słabnie, znacznie spowalniając internet przebywających w różnych pokojach domowników. Może to sprawić, że nawet wysoka szybkość łącza straci znaczenie, ponieważ router będzie wąskim gardłem niepozwalającym wykorzystać parametrów sieci.  

W takim przypadku możemy zdecydować się na jedno z poniższych rozwiązań:

  • instalacja kablowa

Za pomocą kabli możemy rozprowadzić internet po całym domu i podłączać komputery za pomocą złącza Ethernet. Wadą tego rozwiązania jest to, że mobilność użytkownika będzie ograniczona zasięgiem kabla. Okablowanie ponadto poprawi jakość internetu jedynie użytkownikom komputerów, a już nie tym, którzy korzystają ze smartfonów czy tabletów.

  • repeater

Jest to zazwyczaj niewielkie, umieszczane w kontakcie urządzenie, którego zadaniem jest wzmacnianie odbieranego sygnału routera. Podstawową kwestią jest jednak, by znajdowało ono się w miejscu, które zapewnia mu odpowiedniej jakości sygnał. Repeater, chociaż może przyczynić się do poprawy szybkości internetu w odleglejszych miejscach domu, ma jednak wady. Większość z urządzeń ogranicza pasmo do 2,4 GHz, a także charakteryzuje się wysoką latencją (ping). Nie gwarantuje także wysokiej prędkości przesyłu.

  • powerline

Powerline pozwala na rozprowadzenie internetu w domu za pomocą przewodów elektrycznych. Używa się do tego celu adapterów umieszczanych w gniazdkach. Warunkiem optymalnego działania tego rozwiązania jest nowe okablowanie – nie sprawdzi się ono w starych mieszkaniach z aluminiowymi kablami ze względu na niską prędkość przesyłu. Na szybkość internetu może także wpływać obciążenie sieci elektrycznej.

  • access point

Access point to urządzenie, które pozwala rozbudować sieć bezprzewodową tak, by działała ona wydajnie nawet w wielopiętrowych budynkach. Łączy się ono z istniejącą siecią domową za pomocą kabla, bezprzewodowo rozprowadzając, a nawet wzmacniając sygnał.

Mając zatem odpowiednie okablowanie w domu, możemy w dowolnym jego miejscu umiejscowić punkt dostępu, a nawet zainstalować ich więcej, by we wszystkich pomieszczeniach uzyskać optymalny zasięg. Access point zapewnia zatem maksymalną szybkość łącza oraz możliwość bezprzewodowego dostępu do sieci dla wszystkich urządzeń.

Jak zmodyfikować sieć domową? 3

Dzięki powyższym rozwiązaniom możemy znacznie poprawić jakość internetu w domu czy mieszkaniu. W przypadku większego metrażu i wielu kondygnacji optymalnym wyborem wydaje się być okablowanie wraz z access point. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z pełnego potencjału naszego łącza.

Potrzebujesz najszybszego łącza światłowodowego w swoim domu? Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (22) 487 10 00 lub napiszesz na adres biuro@skynet.net.pl, a i Ciebie podłączymy!

Poznaj moc
internetu
symetrycznego
Zobacz również

inne wpisy…

Bez kategorii
Krótsze godziny otwarcia biura w dniu 22-03-2024
22 marca, 2024
Aktualności
NOWE KANAŁY W TV SKYNET
28 lutego, 2024
Aktualności
Wsparcie Techniczne w dniu 01-03-2024
28 lutego, 2024