23 listopada, 2020 • 
blog
Czas czytania: 4 min.

Czym się różni router od access pointa i jak wybrać urządzenie dla siebie

Spis treści:

Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń zapewniające bezprzewodowy dostęp do internetu – access pointy oraz routery Wi-Fi. Na czym polegają różnice między nimi, oraz jakimi kryteriami kierować się przy ich zakupie?

Czym się różni router od access pointa i jak wybrać urządzenie dla siebie 1

Czym jest router i jak go wybrać?

Dzięki routerowi możemy udostępnić sygnał internetowy wszystkim komputerom działającym w sieci lokalnej. Urządzenie przydziela każdemu z nich osobny adres IP, podczas gdy sam, obsługując ruch wychodzący, posługuje się adresem wyznaczonym nam przez operatora.

Obecnie na rynku dostępne są głównie routery Wi-Fi, dzięki którym możemy mieć dostęp do internetu z każdego miejsca domu czy mieszkania. W takim przypadku trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sieci. Stosuje się w tym celu technologie WPA/WPA2, konfigurując które należy ustanowić mocne hasło, by zapobiec włamaniom.

Dla osób, które mają niewielką wiedzę techniczną, wygodnym rozwiązaniem jest przycisk WPS. Dzięki niemu możliwe jest zabezpieczenie sieci domowej w prosty sposób. Stosować go należy jednak tylko w przypadkach, gdy WPA/WPA2 będą dla nas zbyt skomplikowane w użyciu, gdyż WPS jest mniej bezpieczny od tych standardów.

Większość urządzeń wyposażonych jest także w zaporę ogniową (firewall), a niektóre modele umożliwiają także ustanowienie kontroli rodzicielskiej. Pozwala to na blokowanie połączenia z wybranymi kategoriami stron internetowych lub ich wybór na podstawie słów kluczowych.

Aby dodatkowo zabezpieczyć swój dostęp do sieci, możemy zdecydować się także na urządzenie z obsługą technologii VPN (virtual private network). Ukrywa ona ruch internetowy przed zewnętrzną inwigilacją i jest stosowana np. przez korporacje, których pracownicy wykonują swoje zadania zdalnie, korzystając z sieci domowej.

Przy wyborze routera podstawowe znaczenie ma rodzaj łącza internetowego, z którego korzystamy. W przypadku łącza telefonicznego będzie to ADSL lub VDSL. Dla operatorów kablowych standardem jest DOCSIS (dla kabla koncentrycznego) lub GPON (dla światłowodu). Dostęp do sieci przy tych połączeniach wymaga modemu dostarczonego przez dostawcę usługi. Dopiero do niego możemy podłączyć router.

Jeżeli korzystamy z internetu mobilnego, router musi być wyposażony w modem na kartę SIM lub umożliwiać podłączenie zewnętrznego modemu. Niezbędna jest także obsługa technologii 3G/LTE.

Znaczenie ma także szybkość routera, przy czym należy pamiętać, że nigdy nie „przyspieszymy” internetu dostarczonego nam przez operatora. Prędkość routera ma znaczenie jednak przy obsłudze połączeń Wi-Fi.

Obecnie powszechnie używanym standardem jest 802.11n, który obsługuje częstotliwości 2.4GHz oraz 5GHz i zapewnia maksymalną prędkość 600 Mb/s. Istnieje także nowszy standard 802.11ac, działający w częstotliwości 5GHz i pozwalający na uzyskanie prędkości aż 2,6 Gb/s.

Dobrym pomysłem jest wybranie routera, który wspiera częstotliwości zarówno 2,4GHz, jak i 5GHz. Umożliwia to podłączenie starszych urządzeń. Warto zwrócić także uwagę na szerokość kanału – wyższa wartość oznacza tutaj większą szybkość internetu.

Znaczenie ma także rodzaj wykorzystanych anten. Mogą być one wbudowane w urządzenie lub dołączane osobno. Istotny jest przy tym parametr wzmocnienia sygnału, który mierzy się w decybelach. U większości routerów obejmuje on przedział 1,5-3 dBi.

Najprostsze routery mogą być wyposażone w jedną lub dwie anteny, co jest zazwyczaj niewystarczające do udostępniania sygnału w większym domu lub biurze. Droższe modele potrafią mieć nawet do 8 anten, a także umożliwiać formowanie wiązki sygnału WiFi, przez co jest ona dostosowana do konkretnych urządzeń korzystających z sieci.

Czym się różni router od access pointa i jak wybrać urządzenie dla siebie 3

Jak działa access point i czym kierować się przy zakupie?

Access point, czyli punkt dostępowy, podłączany jest do routera za pomocą standardowego kabla sieciowego. Dzięki temu router, który jest pozbawiony funkcji Wi-Fi, może razem z punktem dostępu bezprzewodowo rozprowadzić sieć.

A zatem, aby korzystać z access pointa, musimy wyposażyć się w router. Routery także często pełnią funkcję access pointa, aby móc rozprowadzać sygnał bezprzewodowo. Dlaczego zatem warto zainwestować w to urządzenie?

Access point to doskonałe rozwiązanie w wielopiętrowych budynkach lub większych biurach, gdzie sygnał routera Wi-Fi nie jest wystarczający do zapewnienia wszystkim uczestnikom sieci odpowiedniej jakości dostępu do internetu. Urządzenie (jedno lub więcej) można podłączyć za pomocą kabla w dowolnym miejscu lokalu, by zasięg go równomiernie pokrył.

Access Point może służyć także jako repeater, czyli wzmacniacz sygnału. W takim przypadku urządzenie odbiera sygnał internetowy bezprzewodowo i zwiększa jego siłę. Może wtedy działać tylko z połową swojej wydajności, nie ma potrzeby jednak rozprowadzania w lokalu kabla sieciowego.

Nie musimy podłączać do access pointa kabla sieciowego także jeśli korzystamy z technologii PoE, a urządzenie ją obsługuje. PoE umożliwia rozprowadzanie internetu w lokalu za pomocą gniazdek elektrycznych, przez co nie musimy tworzyć osobnej instalacji kablowej.

Z pożytecznych funkcji access pointa warto wspomnieć o występującym w niektórych modelach gnieździe USB. Można podłączyć do niego zewnętrzny dysk twardy lub drukarkę, do których dostęp uzyskują wszystkie osoby łączące się z siecią.

Urządzenia potrafią być także wyposażone w serwer DHCP, który umożliwia dynamiczne przydzielanie adresów IP komputerom korzystającym z sieci. W access pointach występują także koncentratory sieciowe, pozwalające na podłączenie do nich wielu urządzeń za pomocą kabli.

Access point może służyć także do rozprowadzania sygnału internetowego z telefonu komórkowego. Jeżeli dysponujemy odpowiednim pakietem danych, który chcemy udostępnić domownikom, ta funkcja potrafi być użyteczna.

Przy wyborze access pointa znaczenie ma rodzaj anten, z których korzysta urządzenie, ponieważ decydują o zasięgu sygnału. Istnieją również urządzenia oferujące możliwość wzmacniania sygnału. Ważna jest także częstotliwość ich działania – może to być 2,4 GHz lub 5 GHz.

Router a access point

Wybierając urządzenie, miejmy na uwadze wymienione powyżej parametry. Generalnie jednak zakup routera jest koniecznością, podczas gdy w access point możemy się wyposażyć, gdy chcemy pokryć zasięgiem internetu większą powierzchnię.

W przypadku piętrowego lub dużego domu czy też rozległego biura, access point sprawi, że każda osoba korzystająca z sieci, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje, będzie mogła się cieszyć optymalną prędkością internetu. Jeśli nam na tym zależy, warto zainwestować w urządzenie.

Potrzebujesz najszybszego łącza światłowodowego w swoim domu? Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (22) 487 10 00 lub napiszesz na adres biuro@skynet.net.pl, a i Ciebie podłączymy!

Poznaj moc
internetu
symetrycznego
Zobacz również

inne wpisy…

Bez kategorii
Krótsze godziny otwarcia biura w dniu 22-03-2024
22 marca, 2024
Aktualności
NOWE KANAŁY W TV SKYNET
28 lutego, 2024
Aktualności
Wsparcie Techniczne w dniu 01-03-2024
28 lutego, 2024