9 listopada, 2020 • 
blog
Czas czytania: 2 min.

Czym jest prędkość internetu i jak wybrać właściwy pakiet?

Spis treści:

Dostęp do szybkiego internetu stał się obecnie niemal koniecznością. Na co dzień przecież nie tylko wysyłamy e-maile i przeglądamy strony internetowe, ale też oglądamy filmy czy słuchamy muzyki w serwisach streamingowych. Warto zatem wiedzieć, na jaką ofertę się zdecydować, by zaspokoić swoje sieciowe potrzeby, ale także czym jest prędkość internetu?

prędkość internetu

Czym jest prędkość internetu?

Najważniejsze parametry łącza internetowego to:

  • Download Speed (DL) – oznacza prędkość, z jaką pobieramy dane. Przekłada się to na otwieranie stron internetowych, odtwarzanie filmów online czy pobieranie plików. Parametr ten mierzony jest w Mbps lub Mbit/s, czyli megabitach na sekundę.
  • Upload Speed (UL) – to prędkość wysyłania danych. Parametr ten jest istotny między innymi gdy tworzymy kopie zapasowe plików w chmurze lub przesyłamy dane strumieniowo, np. na YouTube.
  • Opóźnienie (latency) – określane żargonowo także jako ping, oznacza opóźnienie mające miejsce podczas transmisji danych oraz przetwarzania odebranych lub danych planowanych do wysłania. Parametr ten ma znaczenie m.in. dla graczy – gdy jest za wysoki (powyżej 100 ms), rozgrywka może nie przebiegać płynnie. W przypadku oglądania video z serwisów streamingowych wysokie wartości ping mogą za to zakłócić odtwarzanie. Optymalne opóźnienie wynosi do 40 ms.

Jak wybrać prędkość dla siebie

Decydując się na pakiet internetowy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę osób korzystających z łącza. W przypadku intensywnego użytkowania internetu większa ilość domowników lub pracowników firmy może sprawić, że przepustowość łącza okaże się niewystarczająca.

Znaczenie ma także sposób, w jaki korzystamy z sieci. Jeżeli regularnie oglądamy filmy online, powinno nam zależeć na takiej prędkości internetu, by nie dochodziło do przerywania odtwarzania (co może się zdarzać np., gdy domownicy chcą oglądać video na swoich urządzeniach równocześnie).

Jeszcze wyższe wymagania mają gracze, ponieważ rozgrywki wiążą się z potrzebą odbierania i wysyłania dużych ilości danych. Warto wtedy zadbać o jak najwyższą prędkość internetu, ponieważ nie ma nic bardziej frustrującego dla gracza jak przerwy i opóźnienia w jego rozrywce.

Warto pomyśleć także, czy nasze urządzenia obsługują prędkość internetu, na którą się decydujemy. Przede wszystkim jednak bieżmy pod uwagę wszystkie parametry łącza, ponieważ są one równie ważne. Tylko gdy będą optymalne, prędkość internetu nas w pełni usatysfakcjonuje.

Potrzebujesz najszybszego łącza światłowodowego w swoim domu? Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (22) 487 10 00 lub napiszesz na adres biuro@skynet.net.pl, a i Ciebie podłączymy!

Poznaj moc
internetu
symetrycznego
Zobacz również

inne wpisy…

Bez kategorii
Krótsze godziny otwarcia biura w dniu 22-03-2024
22 marca, 2024
Aktualności
NOWE KANAŁY W TV SKYNET
28 lutego, 2024
Aktualności
Wsparcie Techniczne w dniu 01-03-2024
28 lutego, 2024