7 grudnia, 2020 • 
blog
Czas czytania: 2 min.

Jaki internet dla gracza?

Spis treści:

Podczas sesji gamingowej jedynymi przeciwnikami powinni być ci z gry – na pewno nie prędkość internetu. Jak jednak zadbać o to, by łącze było równie szybkie jak nasza postać? Oto najważniejsze informacje o internecie dla graczy.

Jaki internet dla gracza? 1

Koszmar lagowania

W sieciowej rozgrywce nawet najlepszy refleks i sprzęt nie pomogą, jeśli zawiedzie internet. Parametry łącza mają tu podstawowe znaczenie, ponieważ gra toczy się w towarzystwie innych użytkowników oraz botów a nasz bohater jest częścią świata istniejącego na serwerze.

Każda postać w grze to w istocie strumień danych, które muszą zostać przesłane do naszego komputera. Dzięki nim wiemy, jak wygląda i jakie jest jej zachowanie. Z kolei informacje na temat naszych akcji wysyłane są z powrotem na serwer, aby interakcja mogła dojść do skutku.

Gdy łącze zawodzi, pojawia się koszmar każdego gracza – lagowanie. Jest to opóźnienie, czyli latencja, co oznacza brak odpowiednio szybkiej reakcji aplikacji na sygnały sterujące przesyłane przez serwery. Prowadzi to do nieznośnego braku synchronizacji naszych działań z rzeczywistością gry. 

Aby uniknąć lagowania, trzeba zadbać o odpowiednią szybkość łącza. Kluczowe parametry to tutaj DL (download speed) i UL (upload speed). Dla gracza powinny wynosić one odpowiednio minimum 4Mb/s i 1Mb/s. Im są jednak wyższe – tym lepiej dla płynności gry. Np. w rekomendacjach najnowszych tytułów DL potrafi wynosić nawet 10Mb/s.

Pomyśl o PING

Ping to określany w milisekundach czas odpowiedzi serwera na nasze zapytanie. Ma obok szybkości łącza olbrzymi wpływ na to, czy rozgrywka będzie przebiegała bez zakłóceń.

Przy wysokiej wartości ping zauważymy, że inne postacie w grze nie przesuwają się płynnie, ale przeskakują. Optymalna wartość tego parametru nie powinna przekraczać 20-50 ms. Lagi pojawią się nieuchronnie przy opóźnieniu większym niż 100 ms. 

Aby zadbać o dobry ping, należy zapewnić sobie odpowiednio szybkie łącze. Czasem to jednak nie wystarczy, ponieważ wartość ta zależy także od serwera, na którym toczy się rozgrywka. Ten można jednak zawsze zmienić i znaleźć taki o lepszych parametrach.

Jaki internet dla gracza? 3

Wolne łącze = frustracja zamiast przyjemności

Niska prędkość łącza potrafi sprawić, że rozgrywka zamieni się w ciąg irytacji. Aplikacja nie zareaguje w odpowiednim czasie na ruchy myszki i naciśnięcia klawiszy, przeciwnicy będą uciekać naszym strzałom, a epickie bitwy zamienią się w paradę przeskakujących postaci.

Problemów tych unikniemy, decydując się na internet światłowodowy. To najszybsza istniejąca technologia dostępu do sieci, która gwarantuje doskonałe parametry oraz wyjątkową stabilność. Korzystając z łącza światłowodowego, jedyne, o co będziemy musieli się martwić to nasza własna szybkość w grze. Ale to tylko kwestia praktyki, w której nic już nie będzie nam przeszkadzać!

Potrzebujesz najszybszego łącza światłowodowego w swoim domu? Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (22) 487 10 00 lub napiszesz na adres biuro@skynet.net.pl, a i Ciebie podłączymy!

Zaglądaj też na naszego Facebooka: https://www.facebook.com/skynet.swiatlowod/

Poznaj moc
internetu
symetrycznego
Zobacz również

inne wpisy…

Bez kategorii
Krótsze godziny otwarcia biura w dniu 22-03-2024
22 marca, 2024
Aktualności
NOWE KANAŁY W TV SKYNET
28 lutego, 2024
Aktualności
Wsparcie Techniczne w dniu 01-03-2024
28 lutego, 2024