30 listopada, 2020 • 
blog
Czas czytania: 2 min.

Przyszłość technologii światłowodowej

Spis treści:

Łącza światłowodowe to obecnie najszybszy sposób na przesyłanie danych. Gwarantują wydajność i wysoką przepustowość internetu, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. W przyszłości światłowód może jednak działać jeszcze doskonalej, dzięki rozwojowi technologicznemu w tej dziedzinie.

Przyszłość technologii światłowodowej 1

Optymalny światłowód

Obecnie światłowody stosuje się na szeroką skalę i zainteresowanie nimi ciągle rośnie. Badania Fiber Optic Cable Global Market Report 2020 pokazują, że rynek ten, wart obecnie 37,95 miliarda dolarów, będzie rozwijać się o 23,2% rocznie, osiągając poziom 87,58 miliarda dolarów w 2023 r.

Firmy i osoby prywatne korzystają z wyjątkowych zalet technologii światłowodowej. Cechuje się ona wysoką przepustowością i bezawaryjnością, pozwalając na optymalny transfer danych oraz nieprzerwany dostęp do internetu.

Dlatego też światłowód wypiera popularne wcześniej rozwiązania sieci lokalnych LAN oraz połączeń DSL. Jest od nich szybszy, prawie niemożliwy do przeciążenia oraz niepodatny na zakłócenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Dane przesyłane za pomocą łącza światłowodowego są także doskonale chronione przed niepowołanym dostępem, co gwarantuje użytkownikom pełną prywatność.

Szybkie łącza podwodne

Jednym z bardziej interesujących projektów światłowodowych jest współtworzony przez Google i Facebooka Pacific Light Cable Network. Ma on połączyć Los Angeles z Hongkongiem, Tajwanem i Filipinami za pomocą kabli o długości ponad 13 000 km. Pozwolą one na transfer aż 144 TB danych, będąc pierwszym podwodnym łączem wykorzystującym innowacyjną technologię optyczną pasma C + L.

Facebook zamierza także opleść światłowodem cały kontynent afrykański dzięki inicjatywie Simba. Będzie to podwodne łącze pozwalające użytkownikom tych nowych rynków na szybkie korzystanie z internetu. Zresztą Google, nie chcąc zostać w tyle, również planuje zbudować system światłowodowy w Afryce. Ma on się rozciągać wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu.

Skręcone światło

Technologią przyszłości, która może zrewolucjonizować światłowód, jest OAM. Polega ona na wymuszeniu na falach świetlnych poruszania się w kształcie spirali. Zwiększa to znacznie „moment pędu” światła, przez co łącza mogą przyspieszyć nawet 100-krotnie.

Obecnie technologia ta jest wciąż na etapie badań laboratoryjnych. Jej masowe zastosowanie w praktyce oznaczałoby konieczność wymiany całej obecnej infrastruktury światłowodowej, która liczy aż 1,1 mln km (co wydaje się na ten moment nierealne). Można przewidywać jednak, że w przyszłości OAM stanie się standardem, gdyż wymagania użytkowników dotyczące prędkości internetu nieustannie rosną.

ROF i 5G

Kolejna nowa technologia to ROF, czyli Radio Over Fiber, pozwalająca na transmisję częstotliwości radiowych za pomocą światłowodów. Dzięki temu sygnał nie będzie podatny na zakłócenia elektromagnetyczne oraz zostanie uzyskany wzrost przepustowości. Niższe będzie także opóźnienie w transmisji danych.

Wpływ na rozbudowę infrastruktury światłowodowej ma także wdrażanie technologii 5G. Nadajniki nowej, szybszej sieci łączone są ze sobą właśnie za pomocą kabli optycznych, co gwarantuje optymalną prędkość przesyłu danych.

Przyszłość technologii światłowodowej 3

Światłowód to technologia przyszłości

Łącza światłowodowe nieustannie ewoluują, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do coraz to nowszych technologii umożliwiających zwiększenie szybkości internetu. Już teraz światłowód gwarantuje wyjątkowe wartości transferu w porównaniu z innymi łączami, przyszłość jednak przyniesie dodatkowy wzrost znaczenia sieci opartych na świetle.

Bez wątpienia dostawcy internetu korzystający ze światłowodów będą regularnie wdrażać nowe rozwiązania, co pozwoli ich klientom cieszyć się jeszcze większą przepustowością łącz i prędkością transferu. Przyszłość należy do światłowodu!

Potrzebujesz najszybszego łącza światłowodowego w swoim domu? Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (22) 487 10 00 lub napiszesz na adres biuro@skynet.net.pl, a i Ciebie podłączymy!

Poznaj moc
internetu
symetrycznego
Zobacz również

inne wpisy…

Aktualności
Rozpoczęcie Projektu Światłowodowego w Gminie Leszno
7 czerwca, 2024
Bez kategorii
Krótsze godziny otwarcia biura w dniu 22-03-2024
22 marca, 2024
Aktualności
NOWE KANAŁY W TV SKYNET
28 lutego, 2024